3 sposoby na skuteczne przygotowanie sie do egzaminu gimnazjalnego z pomoca-podrecznikow

3 sposoby na skuteczne przygotowanie sie do egzaminu gimnazjalnego z pomoca-podrecznikow

Egzamin gimnazjalny to pierwszy ważny sprawdzian w życiu każdego ucznia. Decyduje on o dalszej edukacji, a co za tym idzie – o przyszłej karierze. W dodatku słynie z niezwykle obszernej ilości materiału, która może przyprawić gimnazjalistę o zawrót głowy. Czy wiesz, że z pomocą samych podręczników możesz przygotować się do niego samodzielnie? Oto 3 sposoby, dzięki którym będzie to łatwe oraz przyjemne.

Opracowania

Ilość materiału, obowiązującego na egzaminie gimnazjalnym, często jest przytłaczająca. Ciężko byłoby w tak krótkim czasie powtórzyć trzy lata nauki, prawda? Z tego powodu egzamin powoduje u uczniów niepotrzebny stres, który jeszcze bardziej utrudnia przyswajanie informacji. Zagubieni rodzice zaczynają szukać pomocy u korepetytorów, wydając na dodatkowe lekcje mnóstwo pieniędzy. Ale istnieje dużo tańszy i równie skuteczny sposób na naukę. Są nim opracowania, na przykład takie jak Pewniak gimnazjalny. Ich treść bywa dla ucznia zbawienna, ponieważ książki te zawierają tylko najpotrzebniejsze informacje. Pomogą zapamiętać wszystko, co przez te trzy lata było ważne oraz uporządkują wiedzę.

Notatki

Podręczniki szkolne są prawdziwą kopalnią informacji, ale uczniowie rzadko kiedy wiedzą, jak z nich skutecznie korzystać. Ich nauka polega zazwyczaj na zapamiętywaniu regułek tylko po to, by zdać szkolny sprawdzian. Gdy osiągają cel, cała wiedza nagle znika. Jak sprawić, aby wszystkie definicje pozostały w głowach gimnazjalistów na długie lata? Nie ma lepszego sposobu niż notatki. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób je wykonać. Wystarczy kilka prostych kroków:

  • Przeczytaj fragment podręcznika, z którego robisz notatkę – na razie nie zwracaj uwagi na definicje, poczuj się, jakbyś czytał ciekawy artykuł.
  • Następnie przeczytaj ten sam fragment drugi raz – tym razem uważnie, zaznaczając najważniejsze informacje.
  • Teraz ostatni krok – przejrzyj to, co zaznaczyłeś i opisz w zeszycie własnymi słowami. A potem zapomnij o stresie związanym z egzaminem.

Czytanie na głos

Czasem okazuje się, że zapamiętanie definicji z książki jest niemożliwe. Choć uczeń stara się na wszystkie możliwe sposoby, to w głowie wciąż zostaje pustka. Nie pomaga przepisywanie podręcznika, powtarzanie regułek w myślach ani notatki. Coś okropnego, bo przecież zawsze jest tak, że pytają o to, czego akurat nie wiemy! Na szczęście rozwiązanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy przeczytać kłopotliwy fragment kilka razy na głos, najlepiej w towarzystwie bliskiej osoby. Ważne, aby skupić się na znaczeniu tekstu, a następnie przekazać jego sens własnymi słowami. To niezwykle skuteczny sposób na naukę, który dostarcza mnóstwo zabawy.

Książki od lat są niezwykłą skarbnicą wiedzy. Szczególnie w latach szkolnych odgrywają nieocenioną rolę w rozwoju każdego człowieka. Wbrew pozorom znaczenie podręczników nie maleje z czasem. Uczymy się całe życie, dlatego warto wiedzieć, jak czerpać wiedzę z powodzeniem.

Proudly powered by WordPress | Theme: HoneyPress Dark by SpiceThemes