Alternatywne środki dydaktyczne

Alternatywne środki dydaktyczne

Edukacja może być kosztowna. Wie o tym każdy rodzic, który musi zaopatrzyć swoje dziecko, albo nawet kilkoro swoich dzieci, w podręczniki szkolne np. tanie. Nierzadko poszukiwane więc są tanie podręczniki, które można znaleźć na bazarach, w antykwariatach, skupach książek. Jednak jeśli celem nabywania takiego podręcznika nie jest formalna edukacja szkolna, warto rozważyć inne możliwości.

Internet rajem dla samouków

Wiele osób na pewnym etapie życia zostaje samoukami. Powody mogą być różne. Niektórzy mogą chcieć samodzielnie przygotować się na przykład do powtórzenia matury z jakieś przedmiotu, aby dostać się w końcu na wymarzone studia. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą tanie podręczniki szkolne, ponieważ podręczniki są pisane zgodnie z obowiązującymi podstawami programowymi, a korzystanie z nich upewnia nas, że zaopatrujemy się we wszystkie niezbędne informacje potrzebne do pomyślnego zdania testów.

Inaczej się ma rzecz w przypadku samouków, którzy chcą zdobywać wiedzą sposób bardziej spontaniczny i bezinteresowny. Takie osoby nie muszą kierować swojej uwagi na tanie podręczniki. Mogą równie dobrze zainteresować się (często rozbudowanymi) witrynami internetowymi, redagowanymi przez pasjonatów danej dziedziny. Pasjonaci bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą, więc można znaleźć bardzo wiele obszernych internetowych źródeł na praktycznie każdy temat.

Dostępność źródeł internetowych

Jeśli właśnie nie są nam potrzebne tanie podręczniki, możemy korzystać z takich źródeł internetowych. To do jak wielu takich źródeł mamy dostęp, zależy przede wszystkim od naszej znajomości języków obcych. Najważniejsza jest zazwyczaj znajomość języka angielskiego, ponieważ większość specjalistycznych źródeł jest napisana właśnie w tym języku. Może się oczywiście zdarzyć, że potrzebna jest znajomość jakiegoś innego języka, jednak dotyczy to przede wszystkim niektórych dziedzin humanistyki, a w mniejszym stopniu nauk przyrodniczych i ścisłych. 

Wiarygodność źródeł internetowych

Wątpliwości może budzić autorstwo takich alternatywnych środków dydaktycznych. W internecie niemal każdy może postawić stronę i umieścić na niej, co mu się żywnie podoba. Może więc lepiej nabyć tanie podręczniki? Niekoniecznie. Można znaleźć wystarczająco wiele stron internetowych, do których odnośniki znajdują się na oficjalnych stronach np. pracowników naukowych, znajdujących się na domenach znanych uczelni. To upewnia nas, że strona, do której link znajduje się na takiej stronie, zawiera na pewno rzetelne informacje. W innym wypadku nie trafilibyśmy na odnośnik do tej strony na stronie szanowanej instytucji naukowej.

Proudly powered by WordPress | Theme: HoneyPress Dark by SpiceThemes